ب‍ررس‍ی‌ ع‍وارض‌ م‍زم‍ن‌ ج‍س‍م‍ی‌ ب‍ی‍م‍اران‌ دی‍اب‍ت‍ی‍ک‌ م‍راج‍ع‍ه‌ ک‍ن‍ن‍ده‌ ب‍ه‌ ب‍ی‍م‍ارس‍ت‍ان‍ه‍ای‌ واب‍س‍ت‍ه‌ ب‍ه‌ دان‍ش‍ک‍ده‌ ع‍ل‍وم‌ پ‍زش‍ک‍ی‌ گ‍ن‍اب‍اد س‍ال‌۱۳۸۱

ع‍ج‍م‌, م‍ح‍م‍ود ب‍ررس‍ی‌ ع‍وارض‌ م‍زم‍ن‌ ج‍س‍م‍ی‌ ب‍ی‍م‍اران‌ دی‍اب‍ت‍ی‍ک‌ م‍راج‍ع‍ه‌ ک‍ن‍ن‍ده‌ ب‍ه‌ ب‍ی‍م‍ارس‍ت‍ان‍ه‍ای‌ واب‍س‍ت‍ه‌ ب‍ه‌ دان‍ش‍ک‍ده‌ ع‍ل‍وم‌ پ‍زش‍ک‍ی‌ گ‍ن‍اب‍اد س‍ال‌۱۳۸۱. Other. دانشگا علوم پزشکی گناباد.

[img] Text
113ajam.mahmud.92.pdf

Download (43kB)

Abstract

دیابت قندی یکی از شایعترین بیماریهای متابولیک انسان است که نه تنها بعنوان یک بیماری نابع بلکه یک معضل بهداشتی در جهان مطرح است . متخصصین دیابت هشدار می دهند که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند . طبق آمار غیر رسمی ۱۰ در صد کل جمعیت کشور را بیماران دیابتی تشکیل می دهند و ابتلاء ۷ میلیون بیمار دیابتیک در کشور از معضلات بهداشتی و درمانی و سیاسی فراروی مسئولان محسوب می شود . بر اساس آمار سازمان خیریه حمایت از بیماران دیابتی مشهد بیش از ۶۰۰ هزار فرد مبتلا به دیابت در استان خراسان وجود دارد بطوریکه یک سوم مبتلایان از بیماری خود بی اطلاعند . در این بیماری افزایش طولانی مدت قند خون موجب تخریب و اختلال عمل چشم . کلیه ، اعصاب و قلب و عروق شده و در نهایت می تواند منجر به کوری – نارسایی شدید کلیه و۰۰۰ گردد. . مواد و روش کار : این پژوهش یک مطالعه مقطعی توصیفی است که به منظور بررسی عوارض مزمن جسمی بیماران دیابتیک مراجعه کننده به بیمارستانهای شهر گناباد انجام شده است. جامعه پژوهش کلیه بیماران مراجعه کننده به بیمارستانهای ۲۲ بهمن و ۱۵ خرداد گناباد بودند که از بین آنها بیماران دیابتیک IDDM و NIDDM به روش نمونه گیری پواسون انتخاب گردیدند . ابزار گردآوری داده ها: پرسشنامه و برگه معاینات بوده که توسط پژوهشگر اطلاعات جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

Item Type: Monograph (Other)
Subjects: R Medicine > RZ Other systems of medicine
Depositing User: Unnamed user with email eprints@gmu.ac.ir
Date Deposited: 23 Oct 2019 07:10
Last Modified: 23 Oct 2019 07:10
URI: http://eprints.gmu.ac.ir/id/eprint/957

Actions (login required)

View Item View Item